2018 Letters About Literature awards

Back to Letters About Literature

An annual, national reading and writing program organized by the Center for the Book in the Library of Congress

2018 Awards

Level 1 (grades 4-6)

First Place: Jasmine Lockwood, SeDoMoCha Middle School, about Too Tought to Hurt
Second Place: Aelia Russell, Center for Teaching and Learning, about Because of Mr. Terupt

Semifinalists:
Olivia Bean, Daniel F. Mahoney Middle School, about Out of My Mind
Abigail Bergmark, Mary Snow School, about Hello, Universe
Ruth Burchstead, Center for Teaching and Learning, about I Am Malala
Eva Cooke, Daniel F. Mahoney Middle School, about The Running Dream
Isabel Harrow, Mary Snow School, about Extroardinary
Joshua Partal, Mary Snow School, about Wonder
Nestor Powers, Center for Teaching and Learning, about The Art of Racing in the Rain
Sofie Reuter, Mary Snow School, about Out of My Mind
Claire Sinibaldi, Center for Teaching and Learning, about The Running Dream

Level 2 (grades 7 & 8)

First Place: Olivia Martin, Sanford Junior High School, about Dangerous
Second Place: Georgia Boudreaux, Reeds Brook Middle School, about The Lorax

 Semifinalists:
Kassidy Barrett, Windsor Elementary School, about A Dog’s Purpose
Jane Bonnevie-Rothrock, Daniel F. Mahoney Middle School, about I Forgot to Remember: A Memoir of Amnesia
Mallory Bruen, Reeds Brook Middle School, about Carry On
Carlo Cabrera, Saint Dominic Academy, about The Lightening Thief
Hope Cherneskey, Mt. Blue Middle School, about House of Hades
Julianne Cook, Saint Dominic Academy, about Intensive Care: The Story of a Nurse
Noah Cyr, Saint Dominic Academy, about The Devil’s Arithmetic
Isabella Farrington, Sanford Junior High School, about The Shack
Julia Flaherty, Daniel F. Mahoney Middle School, about The Giver
Brianna Giroux, Winslow Junior High School, about Wonder
Joshua Hebert, Mt. Blue Middle School, about The Flame of Olympus
Lily Heyland, Wells Junior High School, about UnknownMeghan Holmes, J.A. Leonard Middle School, about Between Shades of Gray
Jack Johnson, Reeds Brooks Middle School, about The Blind Side
Elizabeth Jones, Mount Desert Elementary School, about Goodnight Moon
Sophie Kahn, Reeds Brook Middle School, about Out of My Mind
Lily Ker, Waterville Junior High School, about Children of Eden
Alec Kielbasa, Reeds Brook Middle School, about the Harry Potter series
Azaria Long, Mount Desert Elementary School, about Ellison the Elephant
Patrick Manson, Saint Dominic Academy, about The Wizard of Oz
Ana Moreno, Saint Dominic Academy, about The Fault in Our Stars
Paige Napolillo, Reeds Brook Middle School, about Awful Auntie
Cabe Packard, Reeds Brook Middle School, about Scott Pilgrim, Vol. 6
Bella Perryman, Saint Dominic Academy, about Ladybug Girl
Ian Pinkham, Reeds Brook Middle School, about Ugly
Amelia Plant, Reeds Brook Middle School, about Out of My Mind
Dominic Salow, Daniel F. Mahoney Middle School, about The Giver
Kady Stanhope, Reeds Brook Middle School, about George
Kyla Wallace, Saint Dominic Academy, about Son
Jessica Zimmerman, Saint Dominic Academy, about Dork Diaries series

Level 3 (grades 9-12)

First Place: Sylvette Dupé-Vété-Congolo, Mt. Ararat High School, about The Hate U Give
Second Place: Elias Matso, Robert William Traip Academy, about Boy Meets Boy

Semifinalists:
Corrine Abbott, Winthrop High School, about My Hero Academia
Camila Ciembroniewicz, Mt. Ararat High School, about Eleanor and Park
Kelsey Farrell, Winthrop High School, about The Things They Carried
Jordyn Gardner, Katahdin High School, about You Are a Badass
Hunter Glidden, Winthrop High School, about Bridge to Terabithia
Emma McGraw, Katahdin High School, about Time Stoppers
Emma Paradis, Maine Virtual Academy, about Surprised By Oxford
Nichole Roberts, Robert William Traip Academy, about Milk and Honey